Video Player is loading.
This is a modal window.
The media could not be loaded, either because the server or network failed or because the format is not supported.
Video description
Na predvečer dneva znanosti je Val 202 skupaj z Institutom "Jožef Stefan", Kemijskim inštitutom in Univerzo v Ljubljani priredil okroglo mizo z naslovom Motiti se je človeško, kaj pa, če se zmotijo znanstveniki?
Še stoletje nazaj nismo poznali dvojne vijačnice DNK in ne zgradbe virusov, nismo si predstavljali, da bomo nekoč stali na Luni in okoli Zemlje švigali s sateliti. Da se sebe in sveta okoli nas vse bolje zavedamo, imajo največ zaslug ravno znanstvene raziskave, s katerimi znanstveniki že stoletja dopolnjujejo, preverjajo, popravljajo in po potrebi ponastavljajo celostno zbirko znanj človeštva.
Od kje potem izvira pričakovanje, da mora biti znanost nezmotljiva? Je z napačnim razumevanjem delovanja znanosti povezano tudi usihanje zaupanja vanjo? V kakšen kontekst znanost postavlja sodobni čas, ko si informacije izmenjujemo vratolomno hitro in si jih z neznosno lahkoto tudi izmišljujemo? Ko ima denar pogosto zadnjo besedo in je vse bolj v ospredju umetna inteligenca?
Po drugi strani pa bliskovito širjenje lažnih novic, zavračanje mnenj strokovnjakov in posledičen porast populizma sprožajo tudi razmislek o povečani vlogi znanstvenikov kot družbenih akterjev. O odgovornosti znanstvenikov, ohranjanju integritete ter krmarjenju po zapleteni pokrajini informacij in dezinformacij ter tudi o tem, kaj se je znanost naučila iz svojih napak, so razpravljali:
➡️ dr. Alojz Ihan (Medicinska fakulteta UNI LJ)
➡️ dr. Nina Gunde Cimerman (Biotehniška fakulteta UNI LJ)
➡️ dr. Sara Talian Drvarič (Kemijski inštitut)
➡️ dr. Tadej Troha (ZRC SAZU)
➡️ dr. Tomaž Zwitter (Fakulteta za matematiko in fiziko UNI LJ)
Pogovor sta moderirala dr. Luka Snoj (Institut "Jožef Stefan") in Maja Ratej (Val 202).
Visibility
Public
Language
Slovenian
Author
Institut "Jožef Stefan"
License
Event date
09. 11. 2023
Hashtags
Comments
No comments.