Video predvajalnik se nalaga.
This is a modal window.
Multimedijske datoteke ni bilo mogoče naložiti zaradi napake na strežniku oziroma omrežju ali ker ta oblika ni podprta.
Opis posnetka
Prvi posnetek iz serije Izobraževanje na daljavo prinaša priporočila glede modelov komuniciranja med učiteljem in učenci. Šole in učitelji imajo različne izkušnje z IKT ter izobraževanjem na daljavo, zato je ta priporočila potrebno smiselno upoštevati glede na lastne izkušnje, starost in predznanje učencev ter tehnologijo, ki je na voljo. Upamo, da vam bomo s tem posnetkom olajšali delo z učenci.
*******
Na nivoju šole se je potrebno odločiti katere tehnologije in komunikacijske kanale bodo uporabljali učitelji ter učenci. Najbolj smiselno je, da šola uporablja že ustaljena orodja in komunikacijske kanale za obveščanje staršev in učencev.
V osnovni šoli bo komunikacija v začetku potekala najverjetneje preko staršev. Šola ima te komunikacijske kanale že vzpostavljene, zato je smiselno, da starše obveščate na način, ki je bil do sedaj že v uporabi in so ga starši navajeni. Na primer e-pošto in spletne strani.
V srednjih šolah lahko vzpostavimo kontakt direktno z dijaki preko spletnih strani, spletnih učilnic, preko uporabe e-pošte ali socialnih omrežij.
Predlagamo, da učitelji uporabljajo učno okolje za dajanje navodil za delo, deljenje gradiv, vzpostavljanje sodelovanja ter preverjanje znanja in oddajanje opravljenega dela učencev.
Na šoli se odločite katero učno okolje bodo uporabljali vsi učenci in učitelji, ker s poenotenjem olajšamo organizacijo in delo učencev, poleg tega pa si lahko učitelji izmenjujejo primere dobre prakse, če delajo v istem okolju.
Najpogosteje se uporabljajo naslednja učna okolja:
- spletne učilnice Moodle na Slovenskem izobraževalnem omrežju,
- Microsoftov Office 365, za katerega je ministrstvo kupilo licence za vse učence in učitelje,
- Googlove spletne učilnice.
Obstajajo še druga učna okolja, a v tej situaciji ni smiselno, da bi jih tukaj navajali, saj predlagamo, da uporabljate tista orodja, ki ste jih že navajeni in za katera obstaja tudi podpora znotraj šole.
Za varno in zasebno delo v učnih okoljih potrebujejo učenci digitalne identitete. Digitalno identiteto običajno uredi šola za učence od 5. razreda dalje. Učenci dobijo tako imenovano AAI identiteto, z njo pa lahko vstopajo v spletne učilnice Moodle. Če učenci teh identitet nimajo ali pa so pozabili gesla, lahko učitelj spletne učilnice Moodle začasno odpre za goste ali pa si učenci sami ustvarijo račun in se vpišejo v učilnico. Vsekakor predlagamo, da šola, oz. računalnikar, poskrbi za AAI račune vseh učencev na šoli.
Z AAI računom, ki ga učenec dobi na šoli, lahko učenec vstopa tudi v Office 365 okolje, ki je prav tako namenjeno izobraževanju na daljavo.
Učenec potrebuje digitalno identiteto tudi za Googlove učilnice. Tudi to identiteto lahko učenec prejme na šoli od računalničarja, lahko pa si jo ustvari sam, če je starejši od 13 let.
Potrebno je dodati, da izobraževanje na daljavo teče enostavneje, če so stvari dogovorjene na nivoju šole ali države. V tem času navodila prihajajo zadnji trenutek, morda celo z zamikom, kar je v tem hipu razumljivo, zato je pomembno biti strpen, se prilagajati in hkrati delovati proaktivno.
****
Vidnost
Javen
Jezik
slovenščina
Avtor
ZRSŠ
Datum dogodka
18. 03. 2020
Ključniki