Video predvajalnik se nalaga.
This is a modal window.
Multimedijske datoteke ni bilo mogoče naložiti zaradi napake na strežniku oziroma omrežju ali ker ta oblika ni podprta.
Opis posnetka
Ključni kriterij, ki opredeljuje znanstveno revijo, je ustrezen recenzijski sistem. Elektronsko založništvo nudi veliko novih možnosti, vendar se lahko pri objavah ujamemo tudi v pasti. Potrebno je poudariti, da to ni posledica odprtega dostopa, pač pa elektronskega založništva nasploh. Najpogosteje govorimo o tako imenovanih plenilskih revijah (ang. Predatory Journals),o plenilskih založbah (ang. Predatory Publishers) in ugrabljenih revijah (ang. Hijacked Journals).
Pasti odprtega objavljanja ne nastopajo le pri objavljanju znanstvenih del. Pojavljajo se lažne konference in lažne metrike.
Vse zgoraj naštete nepoštene in dvomljive prakse zlorabljajo načela odprte znanosti in predstavljajo oviro hitrejšemu prehodu v odprto znanost na področju odprtih objav. Kljub temu, da je odločitev o objavi na videz enostavna, pa raziskovalci pri objavah v zlatih revijah vse pogosteje naletijo na tovrstna ravnanja in prakse ter svoje znanstveno delo objavijo na platformi, ki le na videz ponuja funkcionalnosti znanstvene revije, v resnici pa se temeljnih načel znanstvenih objav deloma ali pogosto v celoti ne drži.
V predavanju vam bo mag. Miro Pušnik predstavil nekatere možne ukrepe in ravnanja knjižničarjev pri razreševanju dilem raziskovalcev pri izbiri naslova kot tudi morebitne prakse, kako ravnati, ko je znanstveno delo že objavljeno.
Več si lahko preberete na: http://www.ctk.uni-lj.si/odprta-akademija/
Vidnost
Javen
Jezik
slovenščina
Avtor
Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani (CTK)
Licenca
Datum dogodka
01. 04. 2021
Komentarji
Ni komentarjev.