Video predvajalnik se nalaga.
This is a modal window.
Multimedijske datoteke ni bilo mogoče naložiti zaradi napake na strežniku oziroma omrežju ali ker ta oblika ni podprta.
Opis posnetka
Sodelovanje v amaterski dramski skupini je za otroke dragocena izkušnja: ob igranju se učijo kultiviranega govora, javnega nastopanja, premagovanja treme, obvladovanja svojega telesa, obenem pa krepijo samozavest. Igranje spodbuja domišljijo in ustvarjalnost ter hkrati nudi možnost sprostitve in zabave. Mali igralci spoznavajo izrazne možnosti, ki jim jih dajeta njihov glas in telo. Poleg tega je sodelovanje v amaterski gledališki skupini za otroka ali mladostnika tudi priložnost za urjenje veščin, ki niso tesno povezane z gledališkim ustvarjanjem: to so na primer krepitev pozornosti, poslušanje, opazovanje in medsebojno sodelovanje.
V prispevku se bom osredinila na nekaj vidikov dela z otroki in v dramski skupini. Najprej je treba imeti poleg gledaliških ciljev tudi pedagoške: mentorju ne sme biti pomembna samo končna produkcija, ampak tudi osebna rast posameznikov. Čas mora posvetiti vajam za medsebojno spoznavanje in zaupanje, za raziskovanje prostora in zmožnost telesnega izraza, improvizacijske vaje pa jih uvajajo v igro. Branje izbranega dramskega besedila ne poteka takoj po dodeljenih vlogah. Ko pa vsak igralec dobi vlogo, začne spoznavati svoj lik in ga graditi. Posebno pozornost mora mentor posvetiti vajam za dih, glas in govor. Sodelovanje v dramski skupini nudi mladim igralcem enkratno priložnost, da izpopolnijo svoje govorno izražanje.
Opisani način vodenja dramske skupine zahteva od mentorja veliko dela in načrtovanja, prinaša pa več daljnoročnih pozitivnih učinkov. Rezultati morda ne bodo takoj opazni, včasih bo napredek nekaterih igralcev viden šele po mnogih letih. Uprizorjena predstava verjetno ne bo perfektna, imeli pa bomo skupino sproščenih, ustvarjalnih in samozavestnejših otrok, ki bodo znali javno nastopati, kultivirano govoriti in premagovati tremo.
- + -
Amfiteatrov simpozij na temo ljubiteljsko gledališče. Slovenski gledališki inštitut, Ljubljana, 8. in 9. november 2019.
Slovenski gledališki inštitut v sodelovanju z Amfiteatrom, raziskovalno skupino Akademije za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani, Javnim skladom republike Slovenije za kulturne dejavnosti in mednarodno raziskovalno skupino STEP (Projekt za raziskovanje evropskih gledaliških sistemov).
Vidnost
Javen
Jezik
slovenščina
Avtor
Manica Maver, Slovenski gledališki inštitut
Datum dogodka
08. 11. 2019