Video predvajalnik se nalaga.
This is a modal window.
Multimedijske datoteke ni bilo mogoče naložiti zaradi napake na strežniku oziroma omrežju ali ker ta oblika ni podprta.
Opis posnetka
Skorajda sto let nas loči od prve, posthumne uprizoritve Cankarjevih Hlapcev, verjetno najbolj citiranega in parafraziranega, hkrati pa tudi najbolj politično izpostavljenega in s strani politikov zvulgariziranega Cankarjevega dela, ki je na krstno izvedbo (najprej v Trstu, potem Zagrebu in končno še v Ljubljani) čakalo kar devet let. To je izziv, ki omogoča panoramski in hkrati podrobnejši pogled na teoretična in kreativna ukvarjanja s to mogoče najbolj politično Cankarjevo dramo. Za vodilo si prispevek vzame naslov slovite knjige Dušana Pirjevca Hlapci, heroji, ljudje iz prelomnega leta 1968, da bi sledil, kako branja Hlapcev bodisi zanikajo bodisi vzpostavljajo »literaturo kot avtonomni moment resnice« (Pirjevec). Hkrati prispevek želi prikazati transformacije Cankarjeve misli v interpretacijah ter reinterpretacijah na papirju in na odru. Kljub temu da ga v prvi vrsti zanimajo odrska utelešenja tega kanoniziranega dela, se zavestno loti še precej neraziskanih možnih vzvratnih vplivov interpretov Cankarjeve igre na njene uprizoritve. Tako kot je pot do adekvatnih uprizoritev Cankarjevih Hlapcev zamotana, nam številne razprave Vladimirja Kralja, Antona Slodnjaka, Janka Kosa, Dušana Pirjevca, Tarasa Kermaunerja, Tineta Hribarja, Primoža Kozaka, Lada Kralja, Marka Slodnjaka, Denisa Poniža in drugih razpirajo nove in nove literarne tipologije in interpretacije, ki nas lahko pripeljejo do specifik gledaliških utelešenj, ideografskih kreativnih procesov ter nas nagradijo z uvidi v mnoštvo detajlov, ki proizvajajo nove in nove pomene. S pomočjo interpretov Cankarja v knjigah in revijah, hkrati pa tudi na odrih slovenskih gledališč (od Skrbinška, Šesta, Jana, Koruna, Jovanovića do Horvata, Bergerja in Pipana), skuša prispevek odkriti nekaj novih dimenzij tega klasičnega teksta.
Tomaž Toporišič je dramaturg in gledališki teoretik, izredni profesor za področje dramaturgije in scenskih umetnosti na UL AGRFT, kot gostujoči predavatelj pa izvaja tudi predmet Sociologija gledališča na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Je avtor številnih razprav in znanstvenih monografij o gledališču in uprizoritvenih praksah: Med zapeljevanjem in sumničavostjo, slovensko gledališče druge polovice XX. stoletja (2004), Ranljivo telo teksta in odra (2007), Levitve drame in gledališča (2008), ter sourednik monografij Drama, tekst, pisava (2008) in Occupying Spaces: Experimental Theatre in Central Europe (2010). Za svoje delo je prejel več nagrad.
Simpozij STOLETJE HLAPCEV
V Cankarjevem letu, ko obeležujemo stoletnico dramatikove smrti, smo na priložnostnem simpoziju pregledali skorajšnje stoletje uprizarjanja slovenskega kanonskega besedila; obdobje, v katerem se je v slovenskih profesionalnih gledališčih zvrstilo prek 30 uprizoritev Hlapcev. Simpozij sta organizirala Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) in Akademije za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani (UL AGRFT), v četrtek, 8. novembra 2018, v dvorani SLOGI. Vodji simpozija: Ana Perne (SLOGI) in Blaž Lukan (UL AGRFT).
Vidnost
Javen
Jezik
slovenščina
Avtor
Tomaž Toporišič, video: arhiv Slovenskega gledališkega inštituta
Datum dogodka
08. 11. 2018