Video predvajalnik se nalaga.
This is a modal window.
Multimedijske datoteke ni bilo mogoče naložiti zaradi napake na strežniku oziroma omrežju ali ker ta oblika ni podprta.
Opis posnetka
Po celjski (iz leta 1946) je bila uprizoritev Hlapcev v Drami SNG v Ljubljani (1948) druga povojna uprizoritev te Cankarjeve igre. Predstava v režiji Slavka Jana še danes velja za vidnejši dosežek slovenskega gledališča realistične smeri. Veliko priznanje ji je prineslo gostovanje na 3. mednarodnem gledališkem festivalu v Parizu (Festival international d'art dramatique de la ville de Paris) od 1. do 3. julija 1956, ki je sicer predhodnik festivala Gledališče narodov (Théâtre des Nations) v organizaciji Mednarodnega gledališkega inštituta (ITI). Hlapci naj bi poželi vsesplošno odobravanje francoskih in drugih medijev, pariška publika pa naj bi igralce nagradila z aplavzi na odprti sceni in z navdušenim vzklikanjem. Po drugi strani pa je bil obisk dokaj slab: na prvi predstavi je bil avditorij Théâtre Sarah Bernhardt zaseden okoli dveh tretjin, na naslednjih dveh pa samo okoli ene tretjine. Po domačih kuloarjih so se tako razširile novice o domnevnem neuspehu tega gostovanja, kar je zelo vznejevoljilo dramaturga in umetniškega vodjo Drame SNG v Ljubljani Lojzeta Filipiča, ki se je v Naših razgledih pritoževal nad »tragikomično« situacijo, da »prvič v zgodovini pride slovensko gledališče s slovenskim pisateljem v kulturno središče sveta, doživi tam vsesplošno in nedeljeno priznanje in triumf, doma pa se najdejo ljudje, ki iz tega brijejo norce«. Več kot šestdeset let pozneje je seveda težko zanesljivo ugotoviti, ali je bilo to gostovanje res »triumf« slovenskega (in s tem tudi jugoslovanskega) gledališča ali pa je morda kaj resnice tudi v »kavarniških natolcevanjih« o spodletelem nastopu na pariškem festivalu. Prispevek predstavlja ugotovitve, do katerih je pripeljal pregled dostopnega dokumentarnega in arhivskega gradiva o tej uprizoritvi Hlapcev in o njenem gostovanju v Parizu.
Aldo Milohnić je izredni profesor na UL AGRFT, kjer predava zgodovino gledališča. Od leta 2013 je predstojnik tamkajšnjega Centra za teatrologijo in filmologijo. Je urednik številnih zbornikov in tematskih številk kulturnih časopisov, soavtor več knjig, avtor številnih znanstvenih in strokovnih člankov ter avtor znanstvenih monografij Teorije sodobnega gledališča in performansa (2009) in Umetnost v času vladavine prava in kapitala (2016). Področja njegovega raziskovalnega dela so zgodovina in teorija gledališča, sodobne performativne prakse ter sociologija kulture in umetnosti.
Simpozij STOLETJE HLAPCEV
V Cankarjevem letu, ko obeležujemo stoletnico dramatikove smrti, smo na priložnostnem simpoziju pregledali skorajšnje stoletje uprizarjanja slovenskega kanonskega besedila; obdobje, v katerem se je v slovenskih profesionalnih gledališčih zvrstilo prek 30 uprizoritev Hlapcev. Simpozij sta organizirala Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) in Akademije za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani (UL AGRFT), v četrtek, 8. novembra 2018, v dvorani SLOGI. Vodji simpozija: Ana Perne (SLOGI) in Blaž Lukan (UL AGRFT).
Vidnost
Javen
Jezik
slovenščina
Avtor
Aldo Milohnić, video: arhiv Slovenskega gledališkega inštituta
Datum dogodka
08. 11. 2018