
[UL AG] Diplomski koncert: Sofija Mihailović, flavta in Mateja Hladnik, klavir
Klepet
Opis prenosa
Carl Philipp Emanuel Bach
SONATA v a-molu, Wq. 132 za flavto solo
Poco adagio
Allegro
Allegro
Carl Reinecke
SONATA 'Undine', op. 167
Allegro
Intermezzo - Allegretto vivace
Andante tranquillo
Finale - Allegro molto agitato ed appassionato, quasi Presto
Anže Rozman
JESEN V DOMOVINI za flavto solo
André Jolivet
CHANT DE LINOS
Sofija Mihailović, flavta
prof. Mateja Hladnik, klavir
* * *
Carl Philipp Emanuel Bach (1714–1788) je bil drugi sin Johanna Sebastiana Bacha in eden najpomembnejših skladateljev prehoda iz baroka v klasicizem. Znana je njegova izrazita in čustvena slogovna usmeritev, imenovana empfindsamer Stil (občuteni slog), v kateri imajo osrednjo vlogo emocije in kontrasti. Sonata v a-molu za solo flavto (Wq 132, H 562) je eno njegovih najbolj znanih del za ta instrument. Nastala je med letoma 1747 in 1750, ko je bil C. P. E. Bach v službi na dvoru pruskega kralja Friderika II., ki je bil sam navdušen flavtist. Neobičajna je, ker je napisana brez spremljave čembala ali klavirja, kar je bilo v tistem času redkost.
Carl Reinecke (1824–1910) je bil nemški skladatelj, pianist, dirigent in pedagog, ki je deloval v drugi polovici 19. stoletja. Čeprav danes ni med najpogosteje izvajanimi skladatelji, je v svojem času užival velik ugled. Med njegovimi najbolj znanimi deli je Sonata za flavto in klavir v e-molu, op. 167, "Undine", napisana leta 1882, navdihnjena s pravljico o istoimenski vodni nimfi. Prvi stavek slika Undino v njenem vodnem svetu – igrivo in tekočo, kot valovanje vode. Drugi stavek prinaša njeno srečanje z človekom - vitezom Huldebrandom, kjer se razvije nežna romanca in očaranost nad človeškim svetom. Tretji stavek odraža Undinino globoko čustveno stisko in željo po resnični ljubezni; živahnejši osrednji del napoveduje prihajajoči konflikt. Četrti stavek prinese tragični razplet: vitez izda Undino in se poroči z drugo. Kot duh vode ga Undina obišče zadnjič – in mu vzame življenje. Kljub žalostnemu koncu v njej še vedno odzvanja poetična moč legende in usodna lepota Undinine ljubezni.
Anže Rozman (r. 1989) je slovenski skladatelj, ki deluje na področju filmske in koncertne glasbe. Študiral je kompozicijo na Akademiji za glasbo v Ljubljani ter nadaljeval študij filmske glasbe v Los Angelesu. Trenutno ustvarja kot del znane produkcijske hiše Bleeding Fingers Music, kjer sodeluje pri projektih za BBC, Netflix in druge mednarodne produkcije. Njegova skladba "Jesen v domovini" je napisana za flavtista Mateja Zupana in je premierno izvedena v San Francisku, leta 2010.
André Jolivet (1905–1974) je bil francoski skladatelj 20. stoletja, znan po svojem iskanju povezave med glasbo in duhovnostjo, obredi ter starodavnimi kulturami. V svojih delih je pogosto združeval sodobne kompozicijske tehnike z arhaičnimi elementi, ritmom in ekspresivnostjo. Skladba "Chant de Linos" (1952) za flavto in klavir temelji na starogrškem pogrebnem spevu, imenovanem linos. Jolivet jo je napisal kot obvezno skladbo za tekmovanje na Pariškem konservatoriju, a delo je zaradi svoje izrazite dramatičnosti, raznolikih razpoloženj in tehničnih zahtev postalo del standardnega flavtističnega repertoarja.
Vidnost
Javen
Pričetek
23. 06. 2025 17:30
Zaključek
23. 06. 2025 20:00
Avtor
Matej Zupan